Mit kell tudni a szénanátháról?

A szénanátha nem csupán kellemetlen tünet. A jól ismert panaszok – tüsszögés, orrfolyás, a szem viszketése – mellett sokaknál komoly betegségként jelentkezik: fáradtságot, fejfájást, sőt munkaképesség-csökkenést is eredményezhet.

A szezonális allergiás nátha (szénanátha) egy-egy allergén virágzási periódusában okoz tüneteket, kiváltó okai különböző virágporok (pollenek) és gombaspórák lehetnek.

Mik a fő tünetek?

Az ismert vezető klinikai tüneteket – vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás, viszkető érzés az orrban és a torokban – igen gyakran kísérik szemtünetek, a szem viszketése, a kötőhártya vörössége, könnyezés, illetve szemkörnyéki ödéma formájában. Ezt a tünetegyüttest az allergiás eredetű nátha és az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás közös előfordulása okozza (ún. rhinoconjunctivitis allergica).

Esetenként fáradtság, fejfájás és koncentrálóképesség-csökkenése egészítheti ki a szénanátha tüneteit. A panaszok súlyossági foka nagyon változó: az alig észrevehetőtől egészen a munkaképesség-csökkenésig terjedhet a skála.

Viszonylag gyakori (felmérések szerint 20 százalék körüli) a szénanátha és a különböző súlyosságú asztma együttes előfordulása.

A szezonális allergiás nátha (szénanátha) kiváltó okai különböző virágporok (pollenek) és gombaspórák lehetnek. A megbetegedést leggyakrabban kiváltó valamennyi növény és gomba közös tulajdonsága, hogy szél által beporzottak.

A magyarországi éghajlati viszonyok között az allergiás szezon már február végén elkezdődhet a kora tavasszal virágzó fák (mogyoró, nyír, éger, kőris) pollenjei révén. Hazánkban jelentősebb azonban az április végétől júliusig tartó ún. “fűszezon”, amikor a füvek (komócsin-, perje-, és csenkeszfélék, csomós ebír stb.) és az egyes gabonafajták (rozs, kukorica) már tartósabb és klinikailag súlyosabb tüneteket váltanak ki. A gyomok (üröm-, útifű-, parlagfű-, csalánfélék stb.) augusztustól szeptember-októberig pollinálnak, és tartják fenn az allergiás szezont. Utóbbiak közül Magyarországon a parlagfű kiemelten súlyos problémát jelent, mivel az egész ország területe nagymértékben “fertőzött”.

Nagy antigenitású, kis tömegű pollenjei a szezonban az ország területének túlnyomó részén igen magas a koncentrációt érnek el a levegőben. Júliustól októberig a különböző gombaspórák (Alternaria, Cladosporium) légköri koncentrációja is általában elég magas ahhoz, hogy allergiás tüneteket váltson ki az arra érzékeny egyénekben.

Keresztreakciók

Bizonyos élelmiszerek és pollenek között keresztreakciók fordulhatnak elő. A parlagfű pollenjére érzékeny betegekben allergiás tüneteket provokálhat a dinnye és a banán, a fekete üröm pollenje esetében a zeller és néhány fűszer, a nyírfa pollenjére pedig az alma, cseresznye, mogyoró és az őszibarack adhat keresztreakciót.

 

(WEBBeteg – Dr. Horváth Balázs)

A szénanátha tüneteiről szóló eredeti cikk megtekintéséhez kattintson ide:

http://www.webbeteg.hu/cikkek/allergia/437/mit-kell-tudni-a-szenanatharol

Belépés
További információk

Dr. Kósa Tünde szemészeti magánrendelése a Praxis Házban.
Teljeskörű szemészeti kivizsgálás.
Bejelentkezés telefonon: +36 20 619 0811